Zapalenie płuc u dzieci

Ze względu na to, że dzieci a zwłaszcza niemowlęta, mają niższą wydolność układu odpornościowego są one bardziej narażone na infekcje drobnoustrojami, w tym patogenami wywołującymi zapalenie płuc. Czynniki wywołujące tę chorobę, czyli bakterie i wirusy, są zazwyczaj przenoszone przez kontakt bezpośredni. W przypadku małych dzieci, które jak wiadomo bardzo często liżą oraz wkładają do ust wszelkiego rodzaju przedmioty, przeniesienie drobnoustrojów pomiędzy bawiącymi się razem dziećmi jest bardzo prawdopodobne. Zdarza się często iż starsze dziecko, lub osoba dorosła mająca kontakt z drobnoustrojami, sama nie zachoruje dzięki dobrze wykształconemu układowi immunologicznemu, natomiast może przenieść patogeny na niemowlaka.

Do zapalenia płuc u małych dzieci często dochodzi w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę, czyli wiosną i jesienią, a także po przebyciu innej choroby zakaźnej jak np. odra czy krztusiec. Organizm dziecka po przebyciu nawet niegroźnej infekcji jest bardziej podatny na atakujące go drobnoustroje. Dlatego też należy pamiętać o tym, aby nawet zwykły katar u małego dziecka odpowiednio zaleczyć.

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci

Zapalenie płuc u dzieci, zwłaszcza jeśli jest wywołane przez wirusy, bardzo często rozwija się w bardzo szybkim tempie i bez wyraźnych objawów. Zaawansowane stadium choroby daje o sobie znać w postaci pogorszenia ogólnego samopoczucia dziecka oraz wystąpieniem duszności. Badanie lekarskie często nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi i diagnoza stawiana jest dopiero na podstawia zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej.

Bakteryjne zapalenie płuc u dzieci

Bakteryjne zapalenie płuc u dzieci często występuje jako następstwo zapalenia wirusowego. Do bakterii najczęściej atakujących płuca u dzieci zalicza się m.in. H. influenzaeS. pneumoniae i S. aureus. Choroba objawia się wówczas gorączką, sinieniem ust, osłabieniem, kaszlem, dusznościami i bólem w klatce piersiowej.

Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci

Zachłystowe zapalenie płuc jest specyficzna formą choroby, do której dochodzi, gdy drobnoustroje dostają się do płuc w wyniku zachłyśnięcia się. Ten typ zapalenia płuc jest najczęściej spotykany u noworodków, gdy odruchy połykania i odkrztuszania nie są jeszcze dobrze wykształcone. U małych dzieci często zdarza się, że do płuc trafiają np. pokarm, treść żołądkowa, czy też wody płodowe. Bakterie przedostające się do płuc wraz z ww substancjami mogą powodować zapalenie płuc.

Leczenie zapalenia płuc u dzieci

Zapalenie płuc u dzieci jest chorobą, którą można, i trzeba skutecznie leczyć. Leczenie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, a w niektórych przypadkach w szpitalu. W zależności od czynnika wywołującego chorobę stosuje się odpowiednie leki i środki zaradcze. W przypadku wirusowego zapalenia płuc u dzieci stosuje się najczęściej środki przeciwzapalnie, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Jeżeli choroba wywołana jest przez bakterie, stosowane się antybiotyki. W przypadku wystąpienia zapalenia płuc u dzieci poniżej dwunastego miesiąca konieczna jest hospitalizacja.

Leczenia zapalenia płuc nie powinno się przerywać nawet po ustąpieniu objawów i bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Pomimo znacznych sukcesów medycyny zapalenie płuc u dzieci rokrocznie zbiera ogromne śmiertelne żniwo. Według Światowej Organizacji Zdrowia zapalenie płuc wśród dzieci i osób starszych jest na chwilę obecną najczęstszą przyczyną śmierci w krajach trzeciego świata, gdzie dostęp do leków jest bardzo ograniczony.